|

Wasze hity

  1. Pociąg
KEI

Hiszpanka


Reżyseria: Łukasz Barczyk

Repertuar filmu "Hiszpanka" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Hiszpanka" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Hiszpanka

Czas trwania: 127 min.
Produkcja: Polska , 2014
Gatunek: dramat
Premiera: 23 stycznia 2015
Dystrybutor filmu: VUE Movie

Reżyseria: Łukasz Barczyk
Obsada: Crispin Glover, Bruce Glover, Florence Thomassin, Jan Frycz

„Hiszpanka“ to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach – dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli.

Bohaterami „Hiszpanki“ są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Pośród nich zarówno Polacy zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący walkę o niepodległość. „Hiszpanka“ ma wielu bohaterów i wiele twarzy. Jest obrazem tamtych czasów – codziennych wyborów, konfliktów, politycznych i społecznych realiów. Na tym tle odbywa się walka o Polskę: Polskę rozumianą nie tylko jako ojczyznę Polaków, ale także jako znak nowych czasów, nowego ładu w Europie.

Grupa jasnowidzów i spirytystów, u schyłku I wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Dr Abuse, pracującego dla pruskiej armii. Intryga osnuta wokół wyzwoleńczej walki Polaków opowiedziana jest z wielkim dystansem do historii i ze świadomością gatunku. Fabułę tworzy mieszanka prawdy historycznej i fikcji, relacjonując jedyne zwycięskie powstanie ludności cywilnej w polskiej historii. Metody walki o niepodległość narodu przypominają tu magiczne praktyki rozpowszechnione na przełomie wieków, przypominają mistycyzm, teozofię, wierzenia tamtych czasów. Przy wirującym stoliku toczy się też melodramat – między bohaterami rodzi się miłość, dla której trzeba będzie ponieść największą ofiarę.

Alternatywna wersja historii, światy równoległe i zabawa konwencją thrillera opartego na spisku, a także czarnej komedii z satyrą na świat bohemy oraz burżuazji – to właśnie „Hiszpanka”. Estetyką zdjęć nawiązuje do osiągnięć niemieckiego ekspresjonizmu z centralną figurą Dr Abuse, bliskiego krewnego Dr Mabuse – głównego bohatera filmu Fritza Langa. Oprócz zabawy samym kinem „Hiszpanka” jest też filozoficznym namysłem nad tym, czy umysł zwycięży emocje, porządek chaos, a duch materię.Średnia ocena: 4.0
rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0 rating 4.0
Oceniono 19 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Hiszpanka

Wasze opinie

niezadowolona 5. lutego 2015, 17:34

Szkoda pieniędzy na taki film, który o walkę powstańców o wolność pokazał w ostatnich 10 minutach, reszta to beznadziejne spirytystyczne seanse i straszne twarze, na które nie można patrzeć. Żeby wytrwać do końca filmu, trzeba mieć anielską cierpliwość. Trzeba jednak dobrze pomyśleć na co wydaje się pieniądze i mieć wpływ na scenariusz. Tylko zdobycie lotniska Ławica pokazano poprawnie.

rychu 5. lutego 2015, 14:10

Byłem na Hiszpance w kinie i powiem szczerze, że był to dla mnie bardzo dziwny film, ale również bardzo dobry, ponieważ wymagał od widza skupienia i myślenia - w przeciwieństwie do wielu innych polskich filmów ;) Brak zrozumienia skutkuje właśnie automatyczną falą krytyki. Cudownie wyszedł reżyserowi Poznań tamtych czasów, ogólnie cała sceneria została pokazana bardzo precyzyjnie i efektownie. Tak samo kostiumy. A jeden z głównych aktorów, Crispin Glover zagrał po prostu bombowo, można było odczuć, że to co pokazuje swoją grą, jest autentyczne. Jak dla mnie film jest zdecydowanie warty obejrzenia.

Elka 2. lutego 2015, 19:19

oj tak, scena z kobietą koniem absolutnie obłędna:) Tak samo jak scena z Peszkiem: 'po co nam armata' :D Powiem szczerze, że nie spodziewałam się, że na tej Hiszpance się pośmieję ;)

wtf 1. lutego 2015, 21:30

no w życiu nie byłem na nudniejszym, powolnym, zdziwaczałym, zrytym filmie... co za shit

and 30. stycznia 2015, 9:42

Nie tylko kobieta-koń była dobra. W całokształcie "Hiszpanka" fajnie przedstawia Powstanie Wielkopolskie w nowatorskim wydaniu mieszanki historii z fantastyką, coś czego jeszcze w polskiej kinematografii nie było, przez co film okazał się zaskakujący. Ja osobiście wychodząc z kina byłem zachwycony i chętnie wybrałbym się do kina jeszcze raz. Film zdecydowanie warty obejrzenia!

Janciowodnik 29. stycznia 2015, 8:16

Nudy nieprzeciętne - zero akcji -zero pomysłu -zero czegokolwiek!!!!o powstaniu jest ostatnich 10 minut filmu!!!!

TDB 27. stycznia 2015, 9:30

Wysmakowane ujęcia to niestety za mało na dobry film. Raczej nużący.

leser 26. stycznia 2015, 7:39

po pierwszych 15min myślałem, że nie wytrwam do końca filmu, z czasem było coraz lepiej i końcówka podobała mi się. Film na pewno specyficzny, dziwne ujęcia, momentami jakby niedorobiony montaż. Piękne scenografie, stroje, ciekawy klimat filmu i obraz. Kilka naprawdę dobrych scen, które zapamiętam na długo.

:) 18. stycznia 2015, 12:02

W "Hiszpance" najlepsza jest kobieta-koń :)

Dodaj nowy komentarz Hiszpanka

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Repertuar Kin

Premiery

14 stycznia
7 stycznia
5 stycznia
31 grudnia

Zapowiedzi

21 stycznia
28 stycznia
4 lutego
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin