repertuary.pl
Film

Pancernik Potiomkin

Bronenosets Potyomkin
Reżyseria: Siergiej Eisenstein

Repertuar filmu "Pancernik Potiomkin" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Pancernik Potiomkin" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Pancernik Potiomkin
Tytuł oryginalny: Bronenosets Potyomkin
Czas trwania: 75 min.
Produkcja: ZSRR/Niemcy , 1925
Gatunek: dramat / historyczny
Premiera: 16 maja 2014
Dystrybutor filmu: Art-House

Reżyseria: Siergiej Eisenstein
Obsada: Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov

„Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina nie znika z listy najlepszych filmów wszechczasów cyklicznie przygotowywanej przez prestiżowy brytyjski magazyn filmowy „Sight & Sound”. Ten radziecki niemy film z przepiękną muzyką to druga część filmowej trylogii.
Historię buntu i walki w ZSRR inauguruje „Strajk” z 1924 roku i zamyka „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem” (1928).
Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych, którzy są już gotowi walczyć. Jako reżyser wydarzeń Eisenstein dokonuje jednak eksperymentu na świecie przedstawionym. Równolegle prowadzi narrację. Ociera się o mistrzostwo na polu montażu. Zestawia wiele prywatnych historii i wchodzi w świat pełen emocji i wewnętrznych napięć. Widzi umęczonych żeglarzy, którzy nie chcą jeść zarobaczonego mięsa. Nie dziwi go, że emocje na pokładzie sięgają zenitu i chwilę potem wybucha krwawy protest. Przepięknie zainscenizowane kadry wypełnia bohater zbiorowy. Film składający się z pięciu rozdziałów to jednak przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, o jego konflikcie z systemem i o jego wierze w zmianę. Oszałamiające zdjęcia Eduarda Tissego pozwalają dostrzec w tłumie pojedyncze twarze. W filmie zrealizowanym na 20. rocznicę rewolucji można dostrzec kobiety niosące na rękach chore dzieci, słyszeć rozdzierający krzyk walczących i czuć zapach śmierci. Jego nowatorska forma pozwala miksować zachwyt z przerażeniem, a o wielkiej historii wciąż mówić z ludzkiej perspektywy.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1075 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Pancernik Potiomkin

Wasze opinie

karamazow 4. listopada 2010, 21:45

wraca state a razem nim radziecka propaganda?

pan żul 19. listopada 2008, 20:54

rewolucjonista szacunek oceniam film 9/10

Anjo 20. stycznia 2007, 17:14

Zaskakująco ciekawy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że Siergiej Eisenstein tworzył w Rosji Radzieckiej, a więc w państwie, w którym wszystkie niemal dziedziny życia były podporządkowane ideologii komunistycznej, a sztuka była narzędziem propagandy. Pancernik Potiomkin jest filmem propagandowym, ale mimo to zachowuje walory artystyczne i to najwyższych lotów. To niezwykła cecha dowodząca, że reżyser posiadał równie niezwykły talent.

dkc 11. stycznia 2006, 23:29

Robi wrażenie
Film miałem okazję oglądać podczas uroczystego wieczoru w Kijowie. Ilustrowała go kapitalna muzyka grającego na żywo zespołu. Film po tylu latach naprawdę wciąga i podoba się, nie tylko dla stundentów filmoznawstwa i pasjonatów, polecam!

rewolucjonista 3. grudnia 2004, 20:40

byłem tam

Dodaj nowy komentarz Pancernik Potiomkin

Twoja opinia o filmie: