|

Top 10

  1. Jak zostałem gangstere...
  2. Knives Out
  3. The Two Popes
  4. Parasite
  5. Corpus Christi
  6. The Favourite
  7. 1917
  8. Pan T.
  9. Pain and Glory
  10. Jojo Rabbit
KEI

The Battleship Potemkin

Bronenosets Potyomkin
Directed by: Siergiej Eisenstein

Cinema program "The Battleship Potemkin" in Warszawa

No showtimes for movie "The Battleship Potemkin" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Pancernik Potiomkin
Original title: Bronenosets Potyomkin
Runtime: 75 min.
Production: ZSRR/Niemcy , 1925
Category: drama / history
Release Date: 16 May 2014
Distribution: Art-House

Directed by: Siergiej Eisenstein
Cast: Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov

„Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina nie znika z listy najlepszych filmów wszechczasów cyklicznie przygotowywanej przez prestiżowy brytyjski magazyn filmowy „Sight & Sound”. Ten radziecki niemy film z przepiękną muzyką to druga część filmowej trylogii.
Historię buntu i walki w ZSRR inauguruje „Strajk” z 1924 roku i zamyka „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem” (1928).
Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych, którzy są już gotowi walczyć. Jako reżyser wydarzeń Eisenstein dokonuje jednak eksperymentu na świecie przedstawionym. Równolegle prowadzi narrację. Ociera się o mistrzostwo na polu montażu. Zestawia wiele prywatnych historii i wchodzi w świat pełen emocji i wewnętrznych napięć. Widzi umęczonych żeglarzy, którzy nie chcą jeść zarobaczonego mięsa. Nie dziwi go, że emocje na pokładzie sięgają zenitu i chwilę potem wybucha krwawy protest. Przepięknie zainscenizowane kadry wypełnia bohater zbiorowy. Film składający się z pięciu rozdziałów to jednak przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, o jego konflikcie z systemem i o jego wierze w zmianę. Oszałamiające zdjęcia Eduarda Tissego pozwalają dostrzec w tłumie pojedyncze twarze. W filmie zrealizowanym na 20. rocznicę rewolucji można dostrzec kobiety niosące na rękach chore dzieci, słyszeć rozdzierający krzyk walczących i czuć zapach śmierci. Jego nowatorska forma pozwala miksować zachwyt z przerażeniem, a o wielkiej historii wciąż mówić z ludzkiej perspektywy.Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
1075 votes. | Rate movie

Movie trailer: The Battleship Potemkin

Your comments

karamazow 4. November 2010, 21:45

wraca state a razem nim radziecka propaganda?

pan żul 19. November 2008, 20:54

rewolucjonista szacunek oceniam film 9/10

Anjo 20. January 2007, 17:14

Zaskakująco ciekawy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że Siergiej Eisenstein tworzył w Rosji Radzieckiej, a więc w państwie, w którym wszystkie niemal dziedziny życia były podporządkowane ideologii komunistycznej, a sztuka była narzędziem propagandy. Pancernik Potiomkin jest filmem propagandowym, ale mimo to zachowuje walory artystyczne i to najwyższych lotów. To niezwykła cecha dowodząca, że reżyser posiadał równie niezwykły talent.

dkc 11. January 2006, 23:29

Robi wrażenie
Film miałem okazję oglądać podczas uroczystego wieczoru w Kijowie. Ilustrowała go kapitalna muzyka grającego na żywo zespołu. Film po tylu latach naprawdę wciąga i podoba się, nie tylko dla stundentów filmoznawstwa i pasjonatów, polecam!

rewolucjonista 3. December 2004, 20:40

byłem tam

Add new comment The Battleship Potemkin

Your opinion about the movie:

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Premieres

21 February
14 February
7 February

Coming soon

28 February
1 March
6 March
13 March
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2020 Repertuary.pl